Personal

Lärare

Namn Telefon Epost
Martin Abrahamson +46 18 4710000 martin.abrahamson@fek.uu.se
Kjell Adolfsson +46 18 4711243 kjell.adolfsson@handels.uu.se
Siavash Alimadadi +46 18 4711388 siavash.alimadadi@fek.uu.se
David Andersson +46 18 4711365 david.andersson@fek.uu.se
Stefan Arora-Jonsson +46 18 4711385 stefan.jonsson@fek.uu.se
Leena Avotie +46 18 4711498 leena.avotie@fek.uu.se
Magnus Axén +46 18 4715603 magnus.axen@fek.uu.se
Jenny Gustafson Backman +46 18 4711357 jenny.backman@fek.uu.se
Carl Barkfeldt +46 18 4710000 carl.barkfeldt@fek.uu.se
Anna Bengtson +46 18 4712713 anna.bengtson@fek.uu.se
Maria Blomgren +46 18 4711392 maria.blomgren@fek.uu.se
Katarina Blomkvist +46 18 4711614 katarina.blomkvist@fek.uu.se
Niklas Bomark +46 18 4711403 niklas.bomark@fek.uu.se
Karin Brunsson +46 18 4715602 karin.brunsson@fek.uu.se
Nils Brunsson +46 18 4711384 nils.brunsson@fek.uu.se
Daniel Brännström +46 18 4711433 daniel.brannstrom@fek.uu.se
Michal Budryk +46 18 4711376 michal.budryk@fek.uu.se
Petya Burneva +46 18 4710000 petya.burneva@fek.uu.se
Leon Caesarius +46 18 4711364 leon.caesarius@fek.uu.se
Francesco Ciabuschi +46 18 4711411 francesco.ciabuschi@fek.uu.se
Katarzyna Cieslak +46 18 4711241 katarzyna.cieslak@fek.uu.se
Kerstin Collman +46 18 4711366 kerstin.collman@fek.uu.se
Jason Crawford +46 18 4715713 jason.crawford@fek.uu.se
Mathias Cöster +46 18 4710000 mathias.coster@fek.uu.se
Matilda Dahl +46 18 4710000 matilda.dahl@fek.uu.se
Ravi Dar +46 18 4712812 ravi.dar@fek.uu.se
Adri de Ridder +46 18 4710000 adri.deridder@fek.uu.se
Henrik Dellestrand +46 18 4711367 henrik.dellestrand@fek.uu.se
Iain Denny +46 18 4710000 iain.denny@fek.uu.se
Peter Edlund +46 18 4711403 peter.edlund@fek.uu.se
Peter Ek +46 18 4711376 peter.ek@fek.uu.se
Lisa Engström +46 18 4710000 lisa.engstrom@fek.uu.se
Lars Engwall +46 18 4711381 lars.engwall@fek.uu.se
Mikael Eriksson +46 18 4711618 mikael.eriksson@fek.uu.se
Ola Feurst +46 18 4710000 ola.feurst@fek.uu.se
Christian Fischer +46 18 4713479 christian.fischer@fek.uu.se
Mats Forsgren +46 18 4711381 mats.forsgren@fek.uu.se
Anders Forssell +46 18 4712715 anders.forssell@fek.uu.se
Lars Frimanson +46 18 4711409 lars.frimanson@fek.uu.se
Magnus Frostenson +46 18 4710000 magnus.frostenson@fek.uu.se
Alison Gerber +46 18 4710000
Mikael Gidhagen +46 18 4711397 mikael.gidhagen@fek.uu.se
Alexander Gorgijevski +46 18 4710000 alexander.gorgijevski@fek.uu.se
Michael Grant +46 18 4711366 michael.grant@fek.uu.se
Jaan Grünberg +46 18 4715741 jaan.grunberg@fek.uu.se
Pierre Guillet de Monthoux +46 18 4710000 pierre.guillet_monthoux@fek.uu.se
Cecilia Gullberg +46 18 4711387 cecilia.gullberg@fek.uu.se
Eve-Michelle Gäbler +46 18 4715603 eve-michelle.gabler@fek.uu.se
Kaj Haataja +46 18 4711389 kaj.haataja@fek.uu.se
Amjad Hadjikhani +46 18 4711381 amjad.hadjikhani@fek.uu.se
Annoch Hadjikhani +46 18 4711389 annoch.hadjikhani@fek.uu.se
Mattias Hamberg +46 18 4716858 mattias.hamberg@fek.uu.se
Cecilia Hamfelt +46 18 4711380 cecilia.hamfelt@fek.uu.se
Hammad ul Haq +46 18 4711365 hammad.haq@fek.uu.se
Frank Hartmann +46 18 4710000
Virpi Havila +46 18 4711615 virpi.havila@fek.uu.se
Tina Hedmo +46 18 4712731 tina.hedmo@fek.uu.se
Jenny Helin +46 18 4710000 jenny.helin@fek.uu.se
Jukka Hohenthal +46 18 4711519 jukka.hohenthal@fek.uu.se
Desirée Holm +46 18 4711378 desiree.holm@fek.uu.se
Ulf Holm +46 18 4711612 ulf.holm@fek.uu.se
Matthias Holmstedt +46 18 4711494 matthias.holmstedt@fek.uu.se
Janina Hornbach +46 18 4711238 janina.hornbach@fek.uu.se
Johan Huldt +46 18 4710000 johan.huldt@fek.uu.se
Einar Iveroth +46 18 4712746 einar.iveroth@fek.uu.se
Olle Jansson +46 18 4710000
Signe Jernberg +46 18 4715713 signe.jernberg@fek.uu.se
Martin Johanson +46 18 4711395 martin.johanson@fek.uu.se
Björn Johansson +46 18 4710000 bjorn.johansson@fek.uu.se
Bengt Jönsson +46 18 4710000 bengt.jonsson@fek.uu.se
Philip Kappen +46 18 4711386 philip.kappen@fek.uu.se
Soorjith Karthikeyan +46 18 4710000
Shruti Kashyap +46 18 4712801 shruti.kashyap@fek.uu.se
Mattias Kierkegaard +46 18 4711368 mattias.kierkegaard@fek.uu.se
Richard Koehler +46 18 4710000 richard.koehler@fek.uu.se
Lingshuang Kong +46 18 4711371 lingshuang.kong@fek.uu.se
Emilia Kvarnström +46 18 4712734 emilia.kvarnstrom@fek.uu.se
Katarina Hamberg Lagerström +46 18 4712724 katarina.lagerstrom@fek.uu.se
Inti Lammi +46 18 4711388 inti.lammi@fek.uu.se
Joachim Landström +46 18 4711237 joachim.landstrom@fek.uu.se
Mohammad Latifi +46 18 4711400 mohammad.latifi@fek.uu.se
Anna Launberg +46 18 4710000 anna.launberg@fek.uu.se
Emilene Leite +46 18 4717302 emilene.leite@fek.uu.se
Christine Holmström Lind +46 18 4712822 christine.holmstrom_lind@fek.uu.se
Per Lind +46 18 4710000 per.lind@fek.uu.se
Olof Lindahl +46 18 4711372 olof.lindahl@fek.uu.se
Ann-Kristin Lindberg +46 18 4717293 ann-kristin.lindberg@fek.uu.se
Cecilia Lindholm +46 18 4711406 cecilia.lindholm@fek.uu.se
Jan Lindvall +46 18 4717203 jan.lindvall@fek.uu.se
Anna Ljung +46 18 4711372 anna.ljung@fek.uu.se
Gundula Lücke +46 18 4711358 gundula.lucke@fek.uu.se
Jérôme Monsenego +46 18 4710000 jerome.monsenego@fek.uu.se
Tomas Mäkinen +46 18 4711405 tomas.makinen@fek.uu.se
Amalia Nilsson +46 18 4711371 amalia.nilsson@fek.uu.se
Fredrik Nilsson +46 18 4711278 fredrik.nilsson@fek.uu.se
Göran Nilsson +46 18 4711479 goran.nilsson@fek.uu.se
Johanna Norberg +46 18 4711240 johanna.norberg@handels.uu.se
Magnus Norberg +46 18 4715603 magnus.norberg@fek.uu.se
Nils-Göran Olve +46 18 4711618 nils-goran.olve@fek.uu.se
Dariusz Osowski +46 18 4717302 dariusz.osowski@fek.uu.se
Cecilia Pahlberg +46 18 4711362 cecilia.pahlberg@fek.uu.se
Linda Palm +46 18 4715602 linda.palm@fek.uu.se
Sabine Gebert Persson +46 18 4712769 sabine.gebert-persson@fek.uu.se
Leon Poblete +46 18 4711387 leon.poblete@fek.uu.se
Yuliya Ponomareva +46 18 4713479 yuliya.ponomareva@fek.uu.se
Firouze Pourmand +46 18 4710000 firouze.pourmand@fek.uu.se
Lisa Ramqvist +46 18 4710000
Aina Rasool +46 18 4711359 aina.rasool@fek.uu.se
Johanna Rein +46 18 4715603 johanna.rein@fek.uu.se
Maria Hoff Rudhult +46 18 4715603 maria.hoff_rudhult@fek.uu.se
Jonas Råsbrant +46 18 4711235 jonas.rasbrant@fek.uu.se
Lena Rönnberg +46 18 4711244 lena.ronnberg@handels.uu.se
Aswo Safari +46 18 4711489 aswo.safari@fek.uu.se
Kerstin Sahlin +46 18 4711489 kerstin.sahlin@fek.uu.se
James Sallis +46 18 4711602 james.sallis@fek.uu.se
Alice Schmuck +46 18 4711238 alice.schmuck@fek.uu.se
Nazeem Seyed-Mohamed +46 18 4711374 nazeem.seyed-mohamed@fek.uu.se
Arne Sjöblom +46 18 4711361 arne.sjoblom@fek.uu.se
Eva Sjöqvist +46 18 4710000 eva.sjoqvist@fek.uu.se
Fredrik Sjöstrand +46 18 4710000 fredrik.sjostrand@fek.uu.se
Anna-Karin Stockenstrand +46 18 4711239 anna-karin.stockenstrand@fek.uu.se
Magnus Strand +46 18 4711242 magnus.strand@fek.uu.se
Cong Su +46 18 4711408 cong.su@fek.uu.se
Ingela Sölvell +46 18 4711404 ingela.solvell@fek.uu.se
David Sörhammar +46 18 4711377 david.sorhammar@fek.uu.se
Fredrik Tell +46 18 4713127 fredrik.tell@fek.uu.se
Peter Thilenius +46 18 4711613 peter.thilenius@fek.uu.se
Sanna Thorslund +46 18 4712723 sanna.thorslund@fek.uu.se
Marcus Tirmén +46 18 4710000 marcus.tirmen@fek.uu.se
Anna Tyllström +46 18 4711234 anna.tyllstrom@fek.uu.se
Olof Wadell +46 18 4710000 olof.wadell@fek.uu.se
Caroline Waks +46 18 4711398 caroline.waks@fek.uu.se
Linda Wedlin +46 18 4711351 linda.wedlin@fek.uu.se
Noomi Weinryb +46 18 4711234 noomi.weinryb@fek.uu.se
Karolina Windell +46 18 4710000 karolina.windell@fek.uu.se
Qishen Yang +46 18 4715603 qishen.yang@fek.uu.se
Ivo Zander +46 18 4711355 ivo.zander@fek.uu.se
Lena Zander +46 18 4712250 lena.zander@fek.uu.se
Zahraa Zeir +46 18 4710000 zahraa.zeir@fek.uu.se
Susanne Åberg +46 18 4711391 susanne.aberg@fek.uu.se

Vägen hit

Se det 45 minuter långa samtalet mellan Lars Engwall och Jan Johanson om institutionens framväxt. Filmen "Vägen hit"

Se även filmen "Mångfaldigt ledarskap" om Professor Lars Engwall. "Mångfaldigt ledarskap"